20.09.2022
Aktualizacja: 
30.11.2023
Spis treści

Klasyk nad klasyki wśród gier planszowych. Stary dobry Chińczyk od wielu dekad łączy pokolenia i zajmuje honorowe miejsce na półce u każdej babci i dziadka. Poznaj kilka ciekawostek na temat tej kultowej planszówki, którą pokochały miliony!

Chińczyk – gra, która łączy pokolenia

 
Klasyk nad klasyki wśród gier planszowych. Chińczyk wywodzi się z gry Trik-Trak, której zmodyfikowana wersja nosiła nazwę Puf. Obie gry są bardzo stare, datują się prawdopodobnie jeszcze na IX wiek! Trik-Trak to popularny Backgammon, ale jedynie dla dwóch graczy.

 

W Chińczyku zachował się z wyżej wymienionych gier jedynie pryncyp zasadniczy tzn. wyrzucanie kostki i przesuwanie pionków o ilość pól odpowiadającą ilości oczek na kostce. Więcej podobieństw wykazuje Chińczyk do staroniemieckiej gry Sequens, która powstała w XIX wieku. Jej zasady zgodne są z zasadami gry Chińczyk. 

 

Człowieku, nie irytuj się!

 
Wygrana w Chińczyku polega na przeprowadzeniu wszystkich pionków ze startu w kierunku strzałki, przez wszystkie pola wzdłuż całego obwodu. Komu pierwszemu się to uda, wygrywa. Pozostali gracze grają jednak dalej. Ich dalsze uplasowanie zależy od kolejności w jakiej doprowadzą swoje pionki do celu. 

 

Oznacza to, że ani własne, ani cudze pionki nie mogą przeszkodzić graczowi w poruszaniu się naprzód. Wszystko w waszych rękach, a cała nadzieja w kościach! Stąd zapewne wywodzi się druga nazwa gry – człowieku, nie irytuj się!

Podobne wpisy

W czym tkwi fenomen kart dla dzieci Pokemon?

Karty dla dzieci Pokemon zawdzięczają swój fenomen unikalnemu połączeniu kilku kluczowych elementów, które trafiają w różne aspekty psychiki i zainteresowań młodych ludzi:

Zobacz

3 proste metody sprzątania dziecięcego pokoju

Poznaj proste sposoby, które pomogą nauczyć małe dziecko sprzątać zabawki w swoim pokoju. Celem jest nauczenie dziecka nawyku sprzątania, a nie perfekcyjne wysprzątanie pokoju za każdym razem.

Zobacz

Seria City Life Playmobil

Seria Playmobil City Life to linia zabawek, która koncentruje się na życiu w mieście.

Zobacz